No-Wine-ing Summer Series

Bayview, Idaho

Red Fleet

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Rating system: TCF, Entries: 7, Scoring system: NHC
Rank Fleet Division Boat HelmName SailNo Class TCF Su#1 Su#2 Su#3 Su#4 Su#5 Su#6 Total Nett NewRating
1st Red   Spirit Mike Duncan 69127 Hobie 33 1.071 2.0 2.0 2.0 (3.0) 2.0 1.0 12.0 9.0
2nd Red   Occam's Razor Al Berk 1 Ult 20 0.864 5.0 1.0 (8.0 DNC) 1.0 1.0 4.0 20.0 12.0
3rd Red   Kestrel Forest Bell 59983 J29 0.979 3.0 5.0 1.0 2.0 (8.0 DNC) 8.0 DNC 27.0 19.0
4th Red   Raven Mike Gridley 803 J80 0.931 6.0 3.0 5.0 4.0 (8.0 DNC) 2.0 28.0 20.0
5th Red   Legal Alien Tim Redfern 9000 JS9000 1.087 4.0 4.0 3.0 5.0 (8.0 DNC) 8.0 DNC 32.0 24.0
6th Red   Eye Eye David Cohen 3 J90 1.136 1.0 7.0 (8.0 DNC) 8.0 DNC 8.0 DNC 3.0 35.0 27.0
7th Red   Diva Dave Tomberg 554 J80 0.931 (8.0 DNC) 6.0 4.0 8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC 42.0 34.0

Blue Fleet

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Rating system: TCF, Entries: 3, Scoring system: NHC
Rank Fleet Division Boat HelmName SailNo Class TCF Su#1 Su#2 Su#3 Su#4 Su#5 Su#6 Total Nett NewRating
1st Blue   More Fun Kevin Haley 82 Moore 24 0.868 (2.0) 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 7.0 5.0
2nd Blue   Lady of the Lake Paul Franz 343 Capri 25 0.921 1.0 (2.0) 2.0 2.0 2.0 2.0 11.0 9.0
3rd Blue   Power Surge Lyn Lyman 3258 Farr 36 0.903 3.0 (4.0 DNC) 3.0 4.0 DNC 4.0 DNC 4.0 DNC 22.0 18.0

White Fleet

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Rating system: TCF, Entries: 6, Scoring system: NHC
Rank Fleet Division Boat HelmName SailNo Class TCF Su#1 Su#2 Su#3 Su#4 Su#5 Su#6 Total Nett NewRating
1st White   Nomad Steve Adams 27 Com-pac 27 0.611 1.0 2.0 5.0 (7.0 DNF) 1.0 1.0 17.0 10.0
2nd White   Potato Farm Max Farrington 23 Hunter 23 0.774 (7.0 DNC) 1.0 2.0 1.0 4.0 3.0 18.0 11.0
3rd White   Epee' Kevin Farrington 58 Tanzer 25 0.744 2.0 (3.0) 3.0 2.0 3.0 2.0 15.0 12.0
4th White   [unnamed] John Gurley 5134 Catalina 27 0.822 3.0 (7.0 DNC) 1.0 7.0 DNC 2.0 7.0 DNC 27.0 20.0
5th White   [unnamed] Jeff Kuiper 31 Holder 20 0.872 (7.0 DNC) 7.0 DNC 7.0 DNC 3.0 7.0 DNC 7.0 DNC 38.0 31.0
6th White   Das Dawg Haus Ed Simpson 854 Newport 30 0.806 (7.0 DNC) 7.0 DNC 4.0 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 39.0 32.0

Su#1 - Red Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time
Rank Fleet Division Boat HelmName SailNo Class TCF Place Points NewRating
1 Red   Eye Eye David Cohen 3 J90 1.136 1 1.0
2 Red   Spirit Mike Duncan 69127 Hobie 33 1.071 2 2.0
3 Red   Kestrel Forest Bell 59983 J29 0.979 3 3.0
4 Red   Legal Alien Tim Redfern 9000 JS9000 1.087 4 4.0
5 Red   Occam's Razor Al Berk 1 Ult 20 0.864 5 5.0
6 Red   Raven Mike Gridley 803 J80 0.931 6 6.0

Su#2 - Red Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Division Boat HelmName SailNo Class TCF Elapsed Corrected Points NewRating
1 Red   Occam's Razor Al Berk 1 Ult 20 0.864 1:25:08 1:13:33 1.0
2 Red   Spirit Mike Duncan 69127 Hobie 33 1.071 1:09:40 1:14:37 2.0
3 Red   Raven Mike Gridley 803 J80 0.931 1:20:36 1:15:02 3.0
4 Red   Legal Alien Tim Redfern 9000 JS9000 1.087 1:10:54 1:17:04 4.0
5 Red   Kestrel Forest Bell 59983 J29 0.979 1:18:59 1:17:19 5.0
6 Red   Diva Dave Tomberg 554 J80 0.931 1:25:01 1:19:09 6.0
7 Red   Eye Eye David Cohen 3 J90 1.136 1:10:10 1:19:43 7.0

Su#3 - Red Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time
Rank Fleet Division Boat HelmName SailNo Class TCF Place Points NewRating
1 Red   Kestrel Forest Bell 59983 J29 0.979 1 1.0
2 Red   Spirit Mike Duncan 69127 Hobie 33 1.071 2 2.0
3 Red   Legal Alien Tim Redfern 9000 JS9000 1.087 3 3.0
4 Red   Diva Dave Tomberg 554 J80 0.931 4 4.0
5 Red   Raven Mike Gridley 803 J80 0.931 5 5.0

Su#4 - Red Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Division Boat HelmName SailNo Class TCF Elapsed Corrected Points NewRating
1 Red   Occam's Razor Al Berk 1 Ult 20 0.864 1:58:35 1:42:27 1.0
2 Red   Kestrel Forest Bell 59983 J29 0.979 1:45:19 1:43:06 2.0
3 Red   Spirit Mike Duncan 69127 Hobie 33 1.071 1:38:14 1:45:12 3.0
4 Red   Raven Mike Gridley 803 J80 0.931 1:59:04 1:50:51 4.0
5 Red   Legal Alien Tim Redfern 9000 JS9000 1.087 1:45:30 1:54:41 5.0

Su#5 - Red Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Division Boat HelmName SailNo Class TCF Place Points NewRating
1 Red   Occam's Razor Al Berk 1 Ult 20 0.864 1 1.0
2 Red   Spirit Mike Duncan 69127 Hobie 33 1.071 2 2.0

Su#6 - Red Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Division Boat HelmName SailNo Class TCF Elapsed Corrected Points NewRating
1 Red   Spirit Mike Duncan 69127 Hobie 33 1.071 1:12:08 1:17:15 1.0
2 Red   Raven Mike Gridley 803 J80 0.931 1:23:13 1:17:28 2.0
3 Red   Eye Eye David Cohen 3 J90 1.136 1:11:50 1:21:36 3.0
4 Red   Occam's Razor Al Berk 1 Ult 20 0.864 1:37:46 1:24:28 4.0

Su#1 - Blue Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time
Rank Fleet Division Boat HelmName SailNo Class TCF Elapsed Corrected Points NewRating
1 Blue   Lady of the Lake Paul Franz 343 Capri 25 0.921 1:07:43 1:02:22 1.0
2 Blue   More Fun Kevin Haley 82 Moore 24 0.868 1:12:57 1:03:19 2.0
3 Blue   Power Surge Lyn Lyman 3258 Farr 36 0.903 1:11:34 1:04:37 3.0

Su#2 - Blue Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Division Boat HelmName SailNo Class TCF Elapsed Corrected Points NewRating
1 Blue   More Fun Kevin Haley 82 Moore 24 0.868 0:58:16 0:50:35 1.0
2 Blue   Lady of the Lake Paul Franz 343 Capri 25 0.921 0:59:00 0:54:20 2.0

Su#3 - Blue Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time
Rank Fleet Division Boat HelmName SailNo Class TCF Place Points NewRating
1 Blue   More Fun Kevin Haley 82 Moore 24 0.868 1 1.0
2 Blue   Lady of the Lake Paul Franz 343 Capri 25 0.921 2 2.0
3 Blue   Power Surge Lyn Lyman 3258 Farr 36 0.903 3 3.0

Su#4 - Blue Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Division Boat HelmName SailNo Class TCF Elapsed Corrected Points NewRating
1 Blue   More Fun Kevin Haley 82 Moore 24 0.868 1:36:24 1:23:41 1.0
2 Blue   Lady of the Lake Paul Franz 343 Capri 25 0.921 1:40:18 1:32:23 2.0

Su#5 - Blue Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Division Boat HelmName SailNo Class TCF Place Points NewRating
1 Blue   More Fun Kevin Haley 82 Moore 24 0.868 1 1.0
2 Blue   Lady of the Lake Paul Franz 343 Capri 25 0.921 2 2.0

Su#6 - Blue Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Division Boat HelmName SailNo Class TCF Elapsed Corrected Points NewRating
1 Blue   More Fun Kevin Haley 82 Moore 24 0.868 1:38:56 1:25:52 1.0
2 Blue   Lady of the Lake Paul Franz 343 Capri 25 0.921 1:42:26 1:34:20 2.0

Su#1 - White Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time
Rank Fleet Division Boat HelmName SailNo Class TCF Elapsed Corrected Points NewRating
1 White   Nomad Steve Adams 27 Com-pac 27 0.611 1:35:22 0:58:16 1.0
2 White   Epee' Kevin Farrington 58 Tanzer 25 0.744 1:26:18 1:04:12 2.0
3 White   [unnamed] John Gurley 5134 Catalina 27 0.822 1:20:00 1:05:46 3.0

Su#2 - White Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Division Boat HelmName SailNo Class TCF Elapsed Corrected Points NewRating
1 White   Potato Farm Max Farrington 23 Hunter 23 0.774 1:23:22 1:04:32 1.0
2 White   Nomad Steve Adams 27 Com-pac 27 0.611 1:54:01 1:09:40 2.0
3 White   Epee' Kevin Farrington 58 Tanzer 25 0.744 1:45:50 1:18:44 3.0

Su#3 - White Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time
Rank Fleet Division Boat HelmName SailNo Class TCF Place Points NewRating
1 White   [unnamed] John Gurley 5134 Catalina 27 0.822 1 1.0
2 White   Potato Farm Max Farrington 23 Hunter 23 0.774 2 2.0
3 White   Epee' Kevin Farrington 58 Tanzer 25 0.744 3 3.0
4 White   Das Dawg Haus Ed Simpson 854 Newport 30 0.806 4 4.0
5 White   Nomad Steve Adams 27 Com-pac 27 0.611 5 5.0

Su#4 - White Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Division Boat HelmName SailNo Class TCF Elapsed Corrected Points NewRating
1 White   Potato Farm Max Farrington 23 Hunter 23 0.774 2:05:01 1:36:46 1.0
2 White   Epee' Kevin Farrington 58 Tanzer 25 0.744 2:17:51 1:42:34 2.0
3 White   [unnamed] Jeff Kuiper 31 Holder 20 0.872 2:04:58 1:48:58 3.0
4 White   Nomad Steve Adams 27 Com-pac 27 0.611 DNF   7.0

Su#5 - White Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Division Boat HelmName SailNo Class TCF Place Points NewRating
1 White   Nomad Steve Adams 27 Com-pac 27 0.611 1 1.0
2 White   [unnamed] John Gurley 5134 Catalina 27 0.822 2 2.0
3 White   Epee' Kevin Farrington 58 Tanzer 25 0.744 3 3.0
4 White   Potato Farm Max Farrington 23 Hunter 23 0.774 4 4.0

Su#6 - White Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Division Boat HelmName SailNo Class TCF Elapsed Corrected Points NewRating
1 White   Nomad Steve Adams 27 Com-pac 27 0.611 1:44:25 1:03:48 1.0
2 White   Epee' Kevin Farrington 58 Tanzer 25 0.744 1:35:31 1:11:04 2.0
3 White   Potato Farm Max Farrington 23 Hunter 23 0.774 1:36:45 1:14:53 3.0



lpoycrc@gmail.com

Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com