2020 Spring Rum Runner Series

Bayview, Idaho

Results are final as of 16:40 on June 7, 2020

Red Fleet

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Rating system: TCF, Entries: 4, Scoring system: NHC
Rank Fleet Boat HelmName SailNo Class TCF R1 R2 R3 R4 R5 R6 Total Nett
1st Red Spirit Mike Duncan 69127 Hobie 33 1.036 (DNC 5.0) 1.0 1.0 1.0 2.0 2.0 12.0 7.0
2nd Red Raven Mike Gridley 803 J80 0.977 1.0 2.0 2.0 (DNC 5.0) DNC 5.0 DNC 5.0 20.0 15.0
3rd Red Silkye Cameron Girton 38003 Wyliecat 30 0.941 (DNC 5.0) DNC 5.0 DNC 5.0 DNC 5.0 1.0 1.0 22.0 17.0
4th Red Fly Gabe Mills 777 F-27 1.000 (DNC 5.0) DNC 5.0 DNC 5.0 2.0 3.0 3.0 23.0 18.0

Blue Fleet

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Rating system: TCF, Entries: 3, Scoring system: NHC
Rank Fleet Boat HelmName SailNo Class TCF R1 R2 R3 R4 R5 R6 Total Nett
1st Blue More Fun Kevin Haley 82 Moore 24 0.827 (DNC 4.0) 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 9.0 5.0
2nd Blue Lady of the Lake Paul Franz 343 Capri 25 0.845 1.0 (2.0) 2.0 2.0 2.0 2.0 11.0 9.0
3rd Blue A Wag's Tail Neil Stapich 273 Balboa 26 0.840 (DNC 4.0) 3.0 3.0 3.0 3.0 3.0 19.0 15.0

White Fleet

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Rating system: TCF, Entries: 4, Scoring system: NHC
Rank Fleet Boat HelmName SailNo Class TCF R1 R2 R3 R4 R5 R6 Total Nett
1st White Stinger Steve Adams 1025 SJ 24 0.818 (DNC 5.0) 1.0 2.0 1.0 2.0 3.0 14.0 9.0
2nd White Mischief Kevin Marsh 683 Erickson 30+ 0.818 2.0 2.0 1.0 2.0 (3.0) 2.0 12.0 9.0
3rd White Tranquility Jess Troyer 253 SJ 28 0.886 1.0 3.0 3.0 3.0 (4.0) 4.0 18.0 14.0
4th White Show Faith Jacob Sheetz 100 Baltic 35 0.949 (DNC 5.0) DNC 5.0 DNC 5.0 DNC 5.0 1.0 1.0 22.0 17.0

R1 - Red Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Boat HelmName SailNo Class TCF Elapsed Corrected Points
1 Red Raven Mike Gridley 803 J80 0.977 58:35 0:57:14 1.0

R2 - Red Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Boat HelmName SailNo Class TCF Elapsed Corrected Points
1 Red Spirit Mike Duncan 69127 Hobie 33 1.036 0:12:12 0:12:38 1.0
2 Red Raven Mike Gridley 803 J80 0.977 0:15:49 0:15:27 2.0

R3 - Red Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Boat HelmName SailNo Class TCF Elapsed Corrected Points
1 Red Spirit Mike Duncan 69127 Hobie 33 1.036 0:37:12 0:38:32 1.0
2 Red Raven Mike Gridley 803 J80 0.977 0:42:13 0:41:15 2.0

R4 - Red Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Boat HelmName SailNo Class TCF Elapsed Corrected Points
1 Red Spirit Mike Duncan 69127 Hobie 33 1.036 0:58:20 1:00:26 1.0
2 Red Fly Gabe Mills 777 F-27 1.000 1:19:19 1:19:19 2.0

R5 - Red Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Boat HelmName SailNo Class TCF Elapsed Corrected Points
1 Red Silkye Cameron Girton 38003 Wyliecat 30 0.941 0:20:44 0:19:31 1.0
2 Red Spirit Mike Duncan 69127 Hobie 33 1.036 0:19:45 0:20:28 2.0
3 Red Fly Gabe Mills 777 F-27 1.000 0:24:09 0:24:09 3.0

R6 - Red Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Boat HelmName SailNo Class TCF Elapsed Corrected Points
1 Red Silkye Cameron Girton 38003 Wyliecat 30 0.941 0:46:22 0:43:38 1.0
2 Red Spirit Mike Duncan 69127 Hobie 33 1.036 0:46:01 0:47:40 2.0
3 Red Fly Gabe Mills 777 F-27 1.000 0:58:31 0:58:31 3.0

R1 - Blue Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Boat HelmName SailNo Class TCF Elapsed Corrected Points
1 Blue Lady of the Lake Paul Franz 343 Capri 25 0.845 1:07:26 0:56:59 1.0

R2 - Blue Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Boat HelmName SailNo Class TCF Elapsed Corrected Points
1 Blue More Fun Kevin Haley 82 Moore 24 0.827 0:17:08 0:14:10 1.0
2 Blue Lady of the Lake Paul Franz 343 Capri 25 0.845 0:17:03 0:14:24 2.0
3 Blue A Wag's Tail Neil Stapich 273 Balboa 26 0.840 0:19:03 0:16:00 3.0

R3 - Blue Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Boat HelmName SailNo Class TCF Elapsed Corrected Points
1 Blue More Fun Kevin Haley 82 Moore 24 0.827 0:49:22 0:40:50 1.0
2 Blue Lady of the Lake Paul Franz 343 Capri 25 0.845 0:52:06 0:44:01 2.0
3 Blue A Wag's Tail Neil Stapich 273 Balboa 26 0.840 0:53:54 0:45:17 3.0

R4 - Blue Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Boat HelmName SailNo Class TCF Elapsed Corrected Points
1 Blue More Fun Kevin Haley 82 Moore 24 0.827 1:18:18 1:04:45 1.0
2 Blue Lady of the Lake Paul Franz 343 Capri 25 0.845 1:26:20 1:12:57 2.0
3 Blue A Wag's Tail Neil Stapich 273 Balboa 26 0.840 1:32:31 1:17:43 3.0

R5 - Blue Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Boat HelmName SailNo Class TCF Elapsed Corrected Points
1 Blue More Fun Kevin Haley 82 Moore 24 0.827 0:22:29 0:18:36 1.0
2 Blue Lady of the Lake Paul Franz 343 Capri 25 0.845 0:25:05 0:21:12 2.0
3 Blue A Wag's Tail Neil Stapich 273 Balboa 26 0.840 0:27:41 0:23:15 3.0

R6 - Blue Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Boat HelmName SailNo Class TCF Elapsed Corrected Points
1 Blue More Fun Kevin Haley 82 Moore 24 0.827 0:54:40 0:45:13 1.0
2 Blue Lady of the Lake Paul Franz 343 Capri 25 0.845 0:58:24 0:49:21 2.0
3 Blue A Wag's Tail Neil Stapich 273 Balboa 26 0.840 1:03:07 0:53:01 3.0

R1 - White Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Boat HelmName SailNo Class TCF Elapsed Corrected Points
1 White Tranquility Jess Troyer 253 SJ 28 0.886 1:12:23 1:04:08 1.0
2 White Mischief Kevin Marsh 683 Erickson 30+ 0.818 1:20:34 1:05:54 2.0

R2 - White Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Boat HelmName SailNo Class TCF Elapsed Corrected Points
1 White Stinger Steve Adams 1025 SJ 24 0.818 0:16:59 0:13:54 1.0
2 White Mischief Kevin Marsh 683 Erickson 30+ 0.818 0:20:10 0:16:30 2.0
3 White Tranquility Jess Troyer 253 SJ 28 0.886 0:19:19 0:17:07 3.0

R3 - White Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Boat HelmName SailNo Class TCF Elapsed Corrected Points
1 White Mischief Kevin Marsh 683 Erickson 30+ 0.818 1:00:46 0:49:42 1.0
2 White Stinger Steve Adams 1025 SJ 24 0.818 1:00:58 0:49:52 2.0
3 White Tranquility Jess Troyer 253 SJ 28 0.886 1:00:19 0:53:26 3.0

R4 - White Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Boat HelmName SailNo Class TCF Elapsed Corrected Points
1 White Stinger Steve Adams 1025 SJ 24 0.818 1:13:07 0:59:49 1.0
2 White Mischief Kevin Marsh 683 Erickson 30+ 0.818 1:18:06 1:03:53 2.0
3 White Tranquility Jess Troyer 253 SJ 28 0.886 1:14:02 1:05:36 3.0

R5 - White Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Boat HelmName SailNo Class TCF Elapsed Corrected Points
1 White Show Faith Jacob Sheetz 100 Baltic 35 0.949 0:21:41 0:20:35 1.0
2 White Stinger Steve Adams 1025 SJ 24 0.818 0:29:45 0:24:20 2.0
3 White Mischief Kevin Marsh 683 Erickson 30+ 0.818 0:30:03 0:24:35 3.0
4 White Tranquility Jess Troyer 253 SJ 28 0.886 0:28:00 0:24:48 4.0

R6 - White Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Boat HelmName SailNo Class TCF Elapsed Corrected Points
1 White Show Faith Jacob Sheetz 100 Baltic 35 0.949 0:45:26 0:43:07 1.0
2 White Mischief Kevin Marsh 683 Erickson 30+ 0.818 1:00:03 0:49:07 2.0
3 White Stinger Steve Adams 1025 SJ 24 0.818 1:04:05 0:52:25 3.0
4 White Tranquility Jess Troyer 253 SJ 28 0.886 0:59:34 0:52:47 4.0

Scoring codes used

CodeDescription
DNCDid not come to the starting area



lpoycrc@gmail.com

Sailwave Scoring Software 2.28.2
www.sailwave.com