2020 Summer No-Wine-ing Series

Bayview, Idaho

Results are final as of 15:30 on June 28, 2020

Red Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: TCF, Entries: 5, Scoring system: NHC
Rank Fleet Boat HelmName SailNo Class TCF R1 R2 Total Nett
1st Red Spirit Mike Duncan 69127 Hobie 33 1.071 1.0 1.0 2.0 2.0
2nd Red Show Faith Jacob Sheetz 100 Baltic 35 0.975 3.0 2.0 5.0 5.0
3rd Red Silkye Cameron Girton 38003 Wyliecat 30 0.976 2.0 3.0 5.0 5.0
4th Red Fly Gabe Mills 777 F-27 0.965 5.0 4.0 9.0 9.0
5th Red Raven Mike Gridley 803 J80 0.964 4.0 DNC 6.0 10.0 10.0

Blue Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: TCF, Entries: 2, Scoring system: NHC
Rank Fleet Boat HelmName SailNo Class TCF R1 R2 Total Nett
1st Blue Lady of the Lake Paul Franz 343 Capri 25 0.825 1.0 1.0 2.0 2.0
2nd Blue More Fun Kevin Haley 82 Moore 24 0.862 DNC 3.0 2.0 5.0 5.0

White Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: TCF, Entries: 3, Scoring system: NHC
Rank Fleet Boat HelmName SailNo Class TCF R1 R2 Total Nett
1st White Tranquility Jess Troyer 253 SJ 28 0.854 2.0 1.0 3.0 3.0
2nd White Emerald Steve Irwin 276 Cal 2-25 (NFS) 0.898 1.0 DNC 4.0 5.0 5.0
3rd White Stinger Steve Adams 1025 SJ 24 0.830 3.0 2.0 5.0 5.0

R1 - Red Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Boat HelmName SailNo Class TCF Elapsed Corrected Points
1 Red Spirit Mike Duncan 69127 Hobie 33 1.071 0:55:50 0:59:48 1.0
2 Red Silkye Cameron Girton 38003 Wyliecat 30 0.976 1:08:40 1:07:01 2.0
3 Red Show Faith Jacob Sheetz 100 Baltic 35 0.975 1:12:17 1:10:29 3.0
4 Red Raven Mike Gridley 803 J80 0.964 1:13:45 1:11:06 4.0
5 Red Fly Gabe Mills 777 F-27 0.965 1:50:05 1:46:14 5.0

R2 - Red Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Boat HelmName SailNo Class TCF Elapsed Corrected Points
1 Red Spirit Mike Duncan 69127 Hobie 33 1.071 1:08:41 1:13:34 1.0
2 Red Show Faith Jacob Sheetz 100 Baltic 35 0.975 1:53:02 1:50:12 2.0
3 Red Silkye Cameron Girton 38003 Wyliecat 30 0.976 1:53:19 1:50:36 3.0
4 Red Fly Gabe Mills 777 F-27 0.965 1:59:46 1:55:34 4.0

R1 - Blue Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Boat HelmName SailNo Class TCF Elapsed Corrected Points
1 Blue Lady of the Lake Paul Franz 343 Capri 25 0.825 1:16:07 1:02:48 1.0

R2 - Blue Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Boat HelmName SailNo Class TCF Elapsed Corrected Points
1 Blue Lady of the Lake Paul Franz 343 Capri 25 0.825 2:15:51 1:52:05 1.0
2 Blue More Fun Kevin Haley 82 Moore 24 0.862 2:19:01 1:59:50 2.0

R1 - White Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Boat HelmName SailNo Class TCF Elapsed Corrected Points
1 White Emerald Steve Irwin 276 Cal 2-25 (NFS) 0.898 1:25:30 1:16:47 1.0
2 White Tranquility Jess Troyer 253 SJ 28 0.854 1:32:25 1:18:55 2.0
3 White Stinger Steve Adams 1025 SJ 24 0.830 1:49:56 1:31:15 3.0

R2 - White Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Boat HelmName SailNo Class TCF Elapsed Corrected Points
1 White Tranquility Jess Troyer 253 SJ 28 0.854 2:15:51 1:56:01 1.0
2 White Stinger Steve Adams 1025 SJ 24 0.830 2:21:08 1:57:08 2.0

Scoring codes used

CodeDescription
DNCDid not come to the starting area



lpoycrc@gmail.com

Sailwave Scoring Software 2.28.2
www.sailwave.com