Wednesday Series 3

Bayview, Idaho

Results are final as of 21:19 on September 2, 2020

WED Fleet

Sailed: 5, Discards: 0, To count: 5, Rating system: TCF, Entries: 16, Scoring system: NHC
Rank Fleet Boat Class HelmName SailNo TCF R1 R2 R3 R4 R5 Total Nett
1st WED Lady of the Lake Capri 25 Paul Franz 343 0.906 2.0 5.0 1.0 4.0 1.0 13.0 13.0
2nd WED Diva J80 Dave Tomberg 554 0.987 3.0 4.0 2.0 1.0 6.0 16.0 16.0
3rd WED Show Faith Baltic 35 Jacob Sheetz 100 1.002 6.0 2.0 3.0 6.0 9.0 26.0 26.0
4th WED Dogsmile J105 Jon Totten 40 1.05 DNC 17.0 6.0 4.0 2.0 3.0 32.0 32.0
5th WED Tenacious Ranger 8.5 Barb & Caryl 2142 0.841 1.0 DNC 17.0 DNC 17.0 5.0 2.0 42.0 42.0
6th WED Mr. Pringle Choate 27 Gary MacDonald 9 0.942 DNC 17.0 1.0 DNC 17.0 3.0 4.0 42.0 42.0
7th WED Tranquility SJ 28 Jess Troyer 56 0.737 DNC 17.0 3.0 6.0 7.0 DNC 17.0 50.0 50.0
8th WED Black Magic SJ 28 Jim & Lucas Sheetz 247 0.748 4.0 7.0 5.0 DNC 17.0 DNC 17.0 50.0 50.0
9th WED Stinger SJ 24 Steve Adams 1025 0.740 DNC 17.0 DNF 10.0 DNF 9.0 8.0 7.0 51.0 51.0
10th WED [unnamed] C-15 Matthew Chambers 3342 0.842 8.0 9.0 8.0 DNC 17.0 DNC 17.0 59.0 59.0
11th WED Good Tidings Catalina 25 SW Jason Taft 59235 0.808 DNC 17.0 8.0 7.0 DNC 17.0 DNC 17.0 66.0 66.0
12th WED Epee' Tanzer 25 Kevin Farrington 58 0.773 7.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 10.0 68.0 68.0
13th WED Fly F-27 Gabe Mills 777 0.865 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 5.0 73.0 73.0
14th WED Potato Farm Hunter 23 Max Farrington 23 0.827 5.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 73.0 73.0
15th WED Kestrel J29 Forest Bell 59983 1.061 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 8.0 76.0 76.0
16th WED Snooze Button Catalina 250 Doug Sorensen 491 0.825 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 11.0 79.0 79.0

R1 - WED Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Boat Class HelmName SailNo TCF Elapsed Corrected Points
1 WED Tenacious Ranger 8.5 Barb & Caryl 2142 0.841 25.54 0.21.47 1.0
2 WED Lady of the Lake Capri 25 Paul Franz 343 0.906 29.19 0.26.34 2.0
3 WED Diva J80 Dave Tomberg 554 0.987 28.53 0.28.30 3.0
4 WED Black Magic SJ 28 Jim & Lucas Sheetz 247 0.748 39.39 0.29.39 4.0
5 WED Potato Farm Hunter 23 Max Farrington 23 0.827 38.34 0.31.54 5.0
6 WED Show Faith Baltic 35 Jacob Sheetz 100 1.002 31.52 0.31.56 6.0
7 WED Epee' Tanzer 25 Kevin Farrington 58 0.773 41.28 0.32.03 7.0
8 WED [unnamed] C-15 Matthew Chambers 3342 0.842 40.35 0.34.10 8.0

R2 - WED Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Boat Class HelmName SailNo TCF Elapsed Corrected Points
1 WED Mr. Pringle Choate 27 Gary MacDonald 9 0.942 59.28 0.56.01 1.0
2 WED Show Faith Baltic 35 Jacob Sheetz 100 1.002 55.56 0.56.03 2.0
3 WED Tranquility SJ 28 Jess Troyer 56 0.737 1.17.54 0.57.25 3.0
4 WED Diva J80 Dave Tomberg 554 0.987 58.34 0.57.48 4.0
5 WED Lady of the Lake Capri 25 Paul Franz 343 0.906 1.06.34 1.00.19 5.0
6 WED Dogsmile J105 Jon Totten 40 1.05 57.32 1.00.25 6.0
7 WED Black Magic SJ 28 Jim & Lucas Sheetz 247 0.748 1.23.51 1.02.43 7.0
8 WED Good Tidings Catalina 25 SW Jason Taft 59235 0.808 1.19.53 1.04.33 8.0
9 WED [unnamed] C-15 Matthew Chambers 3342 0.842 1.18.09 1.05.48 9.0
10 WED Stinger SJ 24 Steve Adams 1025 0.740 DNF   10.0

R3 - WED Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Boat Class HelmName SailNo TCF Elapsed Corrected Points
1 WED Lady of the Lake Capri 25 Paul Franz 343 0.906 35.13 0.31.54 1.0
2 WED Diva J80 Dave Tomberg 554 0.987 33.18 0.32.52 2.0
3 WED Show Faith Baltic 35 Jacob Sheetz 100 1.002 34.13 0.34.17 3.0
4 WED Dogsmile J105 Jon Totten 40 1.05 33.08 0.34.47 4.0
5 WED Black Magic SJ 28 Jim & Lucas Sheetz 247 0.748 54.33 0.40.48 5.0
6 WED Tranquility SJ 28 Jess Troyer 56 0.737 1.04.35 0.47.36 6.0
7 WED Good Tidings Catalina 25 SW Jason Taft 59235 0.808 1.04.22 0.52.00 7.0
8 WED [unnamed] C-15 Matthew Chambers 3342 0.842 1.19.03 1.06.34 8.0
9 WED Stinger SJ 24 Steve Adams 1025 0.740 DNF   9.0

R4 - WED Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Boat Class HelmName SailNo TCF Elapsed Corrected Points
1 WED Diva J80 Dave Tomberg 554 0.987 26.28 0.26.07 1.0
2 WED Dogsmile J105 Jon Totten 40 1.05 25.42 0.26.59 2.0
3 WED Mr. Pringle Choate 27 Gary MacDonald 9 0.942 30.38 0.28.51 3.0
4 WED Lady of the Lake Capri 25 Paul Franz 343 0.906 32.20 0.29.18 4.0
5 WED Tenacious Ranger 8.5 Barb & Caryl 2142 0.841 35.09 0.29.34 5.0
6 WED Show Faith Baltic 35 Jacob Sheetz 100 1.002 32.00 0.32.04 6.0
7 WED Tranquility SJ 28 Jess Troyer 56 0.737 44.38 0.32.54 7.0
8 WED Stinger SJ 24 Steve Adams 1025 0.740 51.30 0.38.07 8.0

R5 - WED Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Boat Class HelmName SailNo TCF Elapsed Corrected Points
1 WED Lady of the Lake Capri 25 Paul Franz 343 0.906 36.15 0.32.51 1.0
2 WED Tenacious Ranger 8.5 Barb & Caryl 2142 0.841 39.39 0.33.21 2.0
3 WED Dogsmile J105 Jon Totten 40 1.05 32.06 0.33.42 3.0
4 WED Mr. Pringle Choate 27 Gary MacDonald 9 0.942 36.09 0.34.03 4.0
5 WED Fly F-27 Gabe Mills 777 0.865 39.56 0.34.33 5.0
6 WED Diva J80 Dave Tomberg 554 0.987 35.29 0.35.01 6.0
7 WED Stinger SJ 24 Steve Adams 1025 0.740 47.45 0.35.20 7.0
8 WED Kestrel J29 Forest Bell 59983 1.061 33.30 0.35.33 8.0
9 WED Show Faith Baltic 35 Jacob Sheetz 100 1.002 37.54 0.37.59 9.0
10 WED Epee' Tanzer 25 Kevin Farrington 58 0.773 55.55 0.43.13 10.0
11 WED Snooze Button Catalina 250 Doug Sorensen 491 0.825 1.06.57 0.55.14 11.0

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area 17
DNFStarted but did not finish Varies



Sailwave Scoring Software 2.28.2
www.sailwave.com