2020 Commodore's Cup

Bayview, Idaho

Results are final as of 18:04 on October 4, 2020

Red Fleet

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Rating system: TCF, Entries: 6, Scoring system: NHC
Rank Fleet Boat HelmName SailNo Class TCF R1 R2 R3 R4 R5 R6 Total Nett
1st Red Dogsmile Jon Totten 40 J105 1.008 (3.0) 1.0 1.0 1.0 2.0 1.0 9.0 6.0
2nd Red Fly Gabe Mills 777 F-27 0.883 1.0 2.0 3.0 3.0 1.0 (4.0) 14.0 10.0
3rd Red Silkye Cameron Girton 38003 Wyliecat 30 0.949 2.0 4.0 2.0 2.0 4.0 (5.0) 19.0 14.0
4th Red Spirit Mike Duncan 69127 Hobie 33 1.179 4.0 3.0 4.0 4.0 (6.0) 3.0 24.0 18.0
5th Red Legal Alien Tim Redfern 9000 JS9000 1.098 (DNC 7.0) DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 3.0 2.0 33.0 26.0
6th Red Show Faith Jacob Sheetz 100 Baltic 35 0.941 (DNC 7.0) DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 5.0 6.0 39.0 32.0

Blue Fleet

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Rating system: TCF, Entries: 1, Scoring system: NHC
Rank Fleet Boat HelmName SailNo Class TCF R1 R2 R3 R4 R5 R6 Total Nett
1st Blue Lady of the Lake Paul Franz 343 Capri 25 0.833 1.0 1.0 (DNC 2.0) 1.0 1.0 1.0 7.0 5.0

White Fleet

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Rating system: TCF, Entries: 5, Scoring system: NHC
Rank Fleet Boat HelmName SailNo Class TCF R1 R2 R3 R4 R5 R6 Total Nett
1st White [unnamed] John Gurley 5134 Catalina 27 0.816 2.5 1.0 2.0 1.0 1.0 (4.0) 11.5 7.5
2nd White Stinger Steve Adams 1025 SJ 24 0.829 2.5 (4.0) 1.0 2.0 2.0 1.0 12.5 8.5
3rd White Bravos Lajos Kossuth 888 Catalina 30 MK II 0.853 1.0 2.0 (5.0) 5.0 3.0 2.0 18.0 13.0
4th White Tranquility Jess Troyer 253 SJ 28 0.867 (4.0) 3.0 3.0 4.0 4.0 3.0 21.0 17.0
5th White Vendetta Larry Fields 763 Santana 20 0.822 5.0 (OCS 6.0) 4.0 3.0 DNC 6.0 DNC 6.0 30.0 24.0

R1 - Red Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Boat HelmName SailNo Class TCF Elapsed Corrected Points
1 Red Fly Gabe Mills 777 F-27 0.883 7.48 0.06.53 1.0
2 Red Silkye Cameron Girton 38003 Wyliecat 30 0.949 7.41 0.07.17 2.0
3 Red Dogsmile Jon Totten 40 J105 1.008 7.55 0.07.59 3.0
4 Red Spirit Mike Duncan 69127 Hobie 33 1.179 7.37 0.08.59 4.0

R2 - Red Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Boat HelmName SailNo Class TCF Elapsed Corrected Points
1 Red Dogsmile Jon Totten 40 J105 1.008 21.57 0.22.08 1.0
2 Red Fly Gabe Mills 777 F-27 0.883 25.18 0.22.20 2.0
3 Red Spirit Mike Duncan 69127 Hobie 33 1.179 20.50 0.24.34 3.0
4 Red Silkye Cameron Girton 38003 Wyliecat 30 0.949 27.45 0.26.20 4.0

R3 - Red Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Boat HelmName SailNo Class TCF Elapsed Corrected Points
1 Red Dogsmile Jon Totten 40 J105 1.008 26.05 0.26.18 1.0
2 Red Silkye Cameron Girton 38003 Wyliecat 30 0.949 28.44 0.27.16 2.0
3 Red Fly Gabe Mills 777 F-27 0.883 30.58 0.27.21 3.0
4 Red Spirit Mike Duncan 69127 Hobie 33 1.179 24.42 0.29.07 4.0

R4 - Red Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Boat HelmName SailNo Class TCF Elapsed Corrected Points
1 Red Dogsmile Jon Totten 40 J105 1.008 1.25.56 1.26.37 1.0
2 Red Silkye Cameron Girton 38003 Wyliecat 30 0.949 1.37.16 1.32.18 2.0
3 Red Fly Gabe Mills 777 F-27 0.883 1.46.20 1.33.54 3.0
4 Red Spirit Mike Duncan 69127 Hobie 33 1.179 1.26.46 1.42.18 4.0

R5 - Red Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Boat HelmName SailNo Class TCF Elapsed Corrected Points
1 Red Fly Gabe Mills 777 F-27 0.883 1.18.19 1.09.09 1.0
2 Red Dogsmile Jon Totten 40 J105 1.008 1.17.34 1.18.11 2.0
3 Red Legal Alien Tim Redfern 9000 JS9000 1.098 1.17.14 1.24.48 3.0
4 Red Silkye Cameron Girton 38003 Wyliecat 30 0.949 1.31.07 1.26.28 4.0
5 Red Show Faith Jacob Sheetz 100 Baltic 35 0.941 1.34.41 1.29.06 5.0
6 Red Spirit Mike Duncan 69127 Hobie 33 1.179 1.16.12 1.29.50 6.0

R6 - Red Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Boat HelmName SailNo Class TCF Elapsed Corrected Points
1 Red Dogsmile Jon Totten 40 J105 1.008 35.58 0.36.15 1.0
2 Red Legal Alien Tim Redfern 9000 JS9000 1.098 34.37 0.38.01 2.0
3 Red Spirit Mike Duncan 69127 Hobie 33 1.179 36.04 0.42.31 3.0
4 Red Fly Gabe Mills 777 F-27 0.883 54.55 0.48.29 4.0
5 Red Silkye Cameron Girton 38003 Wyliecat 30 0.949 52.52 0.50.10 5.0
6 Red Show Faith Jacob Sheetz 100 Baltic 35 0.941 54.04 0.50.53 6.0

R1 - Blue Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Boat HelmName SailNo Class TCF Elapsed Corrected Points
1 Blue Lady of the Lake Paul Franz 343 Capri 25 0.833 9.48 0.08.10 1.0

R2 - Blue Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Boat HelmName SailNo Class TCF Elapsed Corrected Points
1 Blue Lady of the Lake Paul Franz 343 Capri 25 0.833 28.26 0.23.41 1.0

R4 - Blue Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Boat HelmName SailNo Class TCF Elapsed Corrected Points
1 Blue Lady of the Lake Paul Franz 343 Capri 25 0.833 1.46.17 1.28.32 1.0

R5 - Blue Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Boat HelmName SailNo Class TCF Elapsed Corrected Points
1 Blue Lady of the Lake Paul Franz 343 Capri 25 0.833 1.28.16 1.13.32 1.0

R6 - Blue Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Boat HelmName SailNo Class TCF Elapsed Corrected Points
1 Blue Lady of the Lake Paul Franz 343 Capri 25 0.833 51.29 0.42.53 1.0

R1 - White Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Boat HelmName SailNo Class TCF Elapsed Corrected Points
1 White Bravos Lajos Kossuth 888 Catalina 30 MK II 0.853 13.10 0.11.14 1.0
2 White [unnamed] John Gurley 5134 Catalina 27 0.816 13.55 0.11.21 2.5
2 White Stinger Steve Adams 1025 SJ 24 0.829 13.42 0.11.21 2.5
4 White Tranquility Jess Troyer 253 SJ 28 0.867 14.01 0.12.09 4.0
5 White Vendetta Larry Fields 763 Santana 20 0.822 16.45 0.13.46 5.0

R2 - White Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Boat HelmName SailNo Class TCF Elapsed Corrected Points
1 White [unnamed] John Gurley 5134 Catalina 27 0.816 35.01 0.28.34 1.0
2 White Bravos Lajos Kossuth 888 Catalina 30 MK II 0.853 34.28 0.29.24 2.0
3 White Tranquility Jess Troyer 253 SJ 28 0.867 34.01 0.29.30 3.0
4 White Stinger Steve Adams 1025 SJ 24 0.829 39.06 0.32.25 4.0
5 White Vendetta Larry Fields 763 Santana 20 0.822 OCS   6.0

R3 - White Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Boat HelmName SailNo Class TCF Elapsed Corrected Points
1 White Stinger Steve Adams 1025 SJ 24 0.829 37.33 0.31.08 1.0
2 White [unnamed] John Gurley 5134 Catalina 27 0.816 38.48 0.31.40 2.0
3 White Tranquility Jess Troyer 253 SJ 28 0.867 40.22 0.35.00 3.0
4 White Vendetta Larry Fields 763 Santana 20 0.822 42.52 0.35.14 4.0
5 White Bravos Lajos Kossuth 888 Catalina 30 MK II 0.853 44.15 0.37.45 5.0

R4 - White Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Boat HelmName SailNo Class TCF Elapsed Corrected Points
1 White [unnamed] John Gurley 5134 Catalina 27 0.816 46.44 0.38.08 1.0
2 White Stinger Steve Adams 1025 SJ 24 0.829 47.41 0.39.32 2.0
3 White Vendetta Larry Fields 763 Santana 20 0.822 50.52 0.41.49 3.0
4 White Tranquility Jess Troyer 253 SJ 28 0.867 48.50 0.42.20 4.0
5 White Bravos Lajos Kossuth 888 Catalina 30 MK II 0.853 53.08 0.45.19 5.0

R5 - White Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Boat HelmName SailNo Class TCF Elapsed Corrected Points
1 White [unnamed] John Gurley 5134 Catalina 27 0.816 2.00.49 1.38.35 1.0
2 White Stinger Steve Adams 1025 SJ 24 0.829 2.00.50 1.40.10 2.0
3 White Bravos Lajos Kossuth 888 Catalina 30 MK II 0.853 2.00.19 1.42.38 3.0
4 White Tranquility Jess Troyer 253 SJ 28 0.867 2.02.46 1.46.26 4.0

R6 - White Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Boat HelmName SailNo Class TCF Elapsed Corrected Points
1 White Stinger Steve Adams 1025 SJ 24 0.829 1.01.15 0.50.47 1.0
2 White Bravos Lajos Kossuth 888 Catalina 30 MK II 0.853 1.01.05 0.52.06 2.0
3 White Tranquility Jess Troyer 253 SJ 28 0.867 1.02.04 0.53.49 3.0
4 White [unnamed] John Gurley 5134 Catalina 27 0.816 1.06.14 0.54.03 4.0

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area Varies
OCSOn course side at start or broke rule 30.1 6



lpoycrc@gmail.com

Sailwave Scoring Software 2.28.2
www.sailwave.com