2021 LPOYC Challenge Cup

Bayview, Idaho

Results are final as of 15:26 on September 19, 2021

Red Fleet

Sailed: 17, Discards: 5, To count: 12, To qualify: 3, Entries: 14, Scoring system: High Point
Rank HelmName Boat Class Sp1 Sp2 Sp3 Sp4 Sp5 Sp6 Su1 Su2 Su3 Su4 Su5 Su6 Fa1 Fa2 Fa3 Fa4 Fa5 Total Nett
1st Forest Bell Kestrel J29 (0) 7 4 2 5 4 6 (0) 7 (0) (0) (0) 4 6 5 9 9 68 68
2nd Gabe Mills Mahana (was Fly) F-27 6 4 5 6 (1) (0) (0) 4 (0) 6 9 (0) 7 5 7 1 8 69 68
3rd Paul Franz Lady of the Lake Capri 25 (0) 6 6 3 7 7 (2) 5 8 3 4 6 2 (0) (0) 4 (1) 64 61
4th Mike Gridley Raven J80 4 5 7 4 6 6 (0) 2 2 (0) 3 (0) 8 (0) (0) 7 5 59 59
5th Cameron Girton Silkye Wyliecat 30 3 2 3 (1) 8 3 (0) (0) 1 (0) (0) 4 11 7 6 5 2 56 55
6th Jon Totten Dogsmile J105 5 3 (2) 5 4 5 3 (1) (0) (0) (0) 2 9 2 3 6 6 56 53
7th Kevin Haley More Fun Moore 24 (1) (1) 1 (0) 2 1 4 (0) 3 1 6 5 5 (0) 4 10 10 54 52
8th Mike Duncan Spirit Hobie 33 (0) (0) (0) (0) (0) 0 5 3 5 2 2 3 6 4 9 8 3 50 50
9th Dave Tomberg Diva J80 (0) (0) (0) (0) (0) 0 0 0 6 0 8 0 10 3 8 3 7 45 45
10th David Norton Breakaway J80 (0) (0) (0) (0) (0) 0 7 0 4 4 7 1 3 1 2 2 4 35 35
11th Al Berk Occam's Razor Ult 20 (0) (0) (0) (0) (0) 0 1 6 0 5 1 0 0 0 0 0 0 13 13
12th David Cohen Eye-2-Eye J70 (0) (0) (0) (0) (0) 0 0 0 0 0 0 0 1 8 1 0 0 10 10
13th Jacob Sheetz Show Faith Baltic 35 2 (0) (0) (0) 3 2 (0) (0) 0 0 0 0 0 0 0 0 0 7 7
DNQ Tim Redfern Legal Alien JS9000 (0) (0) (0) (0) (0) 0 0 0 0 0 5 0 0 0 0 0 0 5 5

White Fleet

Sailed: 17, Discards: 5, To count: 12, To qualify: 3, Entries: 12, Scoring system: High Point
Rank HelmName Boat Class Sp1 Sp2 Sp3 Sp4 Sp5 Sp6 Su1 Su2 Su3 Su4 Su5 Su6 Fa1 Fa2 Fa3 Fa4 Fa5 Total Nett
1st Kevin Marsh Mischief Erickson 30+ (0) (0) (0) (0) 7 6 7 (0) 3 4 2 1 5 4 4 4 2 49 49
2nd Ed Simpson Das Dawg Haus Newport 30 (1) 3 2 7 6 3 6 3 (1) 1 (0) 5 (0) (0) 1 1 3 43 41
3rd Steve Adams Stinger SJ24 (0) (0) (0) 3 3 1 3 2 4 5 (0) (0) 2 2 3 3 1 32 32
4th Kevin Farrington Epee' Tanzer 25 (0) (0) (0) (0) (0) 0 5 4 5 3 4 3 1 0 0 0 0 25 25
5th Mark Kroetch Fresh Air E-Bikes San Juan 7.7 3 4 4 5 4 4 (0) (0) (0) (0) (0) 0 0 0 0 0 0 24 24
6th Lajos Kossuth Bravos Catalina 30 MK II (0) (0) (0) 1 1 2 2 1 (0) (0) 3 2 3 1 2 2 0 20 20
7th Larry Fields Vendetta Santana 20 (0) 5 3 2 5 (0) 4 (0) (0) (0) 0 0 0 0 0 0 0 19 19
8th Steve Irwin Emerald Cal 2-25 2 2 (0) 4 2 5 (0) (0) (0) (0) 0 0 4 0 0 0 0 19 19
9th John Gurley [unnamed] Catalina 27 (0) 1 1 (0) (0) (0) (0) 0 0 2 0 0 0 3 0 0 0 7 7
DNQ Jess Troyer Tranquility SJ 28 (0) (0) (0) 6 (0) (0) 1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 7 7
DNQ Jimmy Candelaria Isabel SJ 24 (0) (0) (0) (0) (0) 0 0 0 0 0 1 4 0 0 0 0 0 5 5
DNQ Jason Taft Good Tidings Catalina 25 SW (0) (0) (0) (0) (0) 0 0 0 2 0 0 0 0 0 0 0 0 2 2

All boats that have finished at least three races during the year are eligible to compete in the
Commodore’s Cup, if they are ranked in the top eight of their fleet, based on Challenge
Cup standings after completion of the Spring, Summer, and Fall series.



Sailwave Scoring Software 2.29.0
www.sailwave.com