2021 Fall Growler Series

Bayview, Idaho

Results are final as of 15:17 on September 19, 2021

Red Fleet

Sailed: 5, Discards: 0, To count: 5, Rating system: TCF, Entries: 11, Scoring system: NHC
Rank Fleet Boat HelmName SailNo Class TCF R1 R2 R3 R4 R5 Total Nett
1st Red More Fun Kevin Haley 82 Moore 24 0.798 7.0 1.0 6.0 1.0 1.0 16.0 16.0
2nd Red Kestrel Forest Bell 59983 J29 1.034 8.0 4.0 5.0 2.0 2.0 21.0 21.0
3rd Red Silkye Cameron Girton 38003 Wyliecat 30 0.893 1.0 3.0 4.0 6.0 9.0 23.0 23.0
4th Red Diva Dave Tomberg 554 J80 0.958 2.0 7.0 2.0 8.0 4.0 23.0 23.0
5th Red Spirit Mike Duncan 69127 Hobie 33 1.117 6.0 6.0 1.0 3.0 8.0 24.0 24.0
6th Red Mahana (was Fly) Gabe Mills 777 F-27 0.955 5.0 5.0 3.0 10.0 3.0 26.0 26.0
7th Red Dogsmile Jon Totten 40 J105 1.057 3.0 8.0 7.0 5.0 5.0 28.0 28.0
8th Red Raven Mike Gridley 68 J80 1.002 4.0 DNC 12.0 DNC 12.0 4.0 6.0 38.0 38.0
9th Red Breakaway David Norton 803 J80 0.941 9.0 9.0 8.0 9.0 7.0 42.0 42.0
10th Red Eye-2-Eye David Cohen 1360 J70 0.941 11.0 2.0 9.0 DNC 12.0 DNC 12.0 46.0 46.0
11th Red Lady of the Lake Paul Franz 343 Capri 25 0.904 10.0 DNC 12.0 DNC 12.0 7.0 10.0 51.0 51.0

White Fleet

Sailed: 5, Discards: 0, To count: 5, Rating system: TCF, Entries: 7, Scoring system: NHC
Rank Fleet Boat HelmName SailNo Class TCF R1 R2 R3 R4 R5 Total Nett
1st White Mischief Kevin Marsh 683 Erickson 30+ 0.831 1.0 1.0 1.0 1.0 2.0 6.0 6.0
2nd White Stinger Steve Adams 1025 SJ 24 0.823 4.0 3.0 2.0 2.0 3.0 14.0 14.0
3rd White Bravos Lajos Kossuth 888 Catalina 30 MK II 0.785 3.0 4.0 3.0 3.0 DNC 8.0 21.0 21.0
4th White Das Dawg Haus Ed Simpson 854 Newport 30 0.743 DNC 8.0 DNC 8.0 4.0 4.0 1.0 25.0 25.0
5th White [unnamed] John Gurley 5134 Catalina 27 0.793 DNC 8.0 2.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 34.0 34.0
6th White Emerald Steve Irwin 276 Cal 2-25 (NFS) 0.890 2.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 34.0 34.0
7th White Epee' Kevin Farrington 58 Tanzer 25 0.860 5.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 37.0 37.0

R1 - Red Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Boat HelmName SailNo Class TCF Elapsed Corrected Points
1 Red Silkye Cameron Girton 38003 Wyliecat 30 0.893 1.17.47 1.09.28 1.0
2 Red Diva Dave Tomberg 554 J80 0.958 1.16.33 1.13.20 2.0
3 Red Dogsmile Jon Totten 40 J105 1.057 1.10.11 1.14.11 3.0
4 Red Raven Mike Gridley 68 J80 1.002 1.16.01 1.16.10 4.0
5 Red Mahana (was Fly) Gabe Mills 777 F-27 0.955 1.20.54 1.17.16 5.0
6 Red Spirit Mike Duncan 69127 Hobie 33 1.117 1.09.58 1.18.09 6.0
7 Red More Fun Kevin Haley 82 Moore 24 0.798 1.40.44 1.20.23 7.0
8 Red Kestrel Forest Bell 59983 J29 1.034 1.17.50 1.20.29 8.0
9 Red Breakaway David Norton 803 J80 0.941 1.27.34 1.22.24 9.0
10 Red Lady of the Lake Paul Franz 343 Capri 25 0.904 1.31.38 1.22.50 10.0
11 Red Eye-2-Eye David Cohen 1360 J70 0.941 1.28.49 1.23.35 11.0

R2 - Red Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Boat HelmName SailNo Class TCF Elapsed Corrected Points
1 Red More Fun Kevin Haley 82 Moore 24 0.798 0.59.30 0.47.29 1.0
2 Red Eye-2-Eye David Cohen 1360 J70 0.941 0.50.56 0.47.56 2.0
3 Red Silkye Cameron Girton 38003 Wyliecat 30 0.893 0.55.58 0.49.59 3.0
4 Red Kestrel Forest Bell 59983 J29 1.034 0.48.32 0.50.11 4.0
5 Red Mahana (was Fly) Gabe Mills 777 F-27 0.955 0.53.06 0.50.43 5.0
6 Red Spirit Mike Duncan 69127 Hobie 33 1.117 0.47.07 0.52.38 6.0
7 Red Diva Dave Tomberg 554 J80 0.958 0.57.04 0.54.40 7.0
8 Red Dogsmile Jon Totten 40 J105 1.057 0.56.37 0.59.51 8.0
9 Red Breakaway David Norton 803 J80 0.941 1.13.24 1.09.04 9.0

R3 - Red Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Boat HelmName SailNo Class TCF Elapsed Corrected Points
1 Red Spirit Mike Duncan 69127 Hobie 33 1.117 0.29.43 0.33.12 1.0
2 Red Diva Dave Tomberg 554 J80 0.958 0.38.08 0.36.32 2.0
3 Red Mahana (was Fly) Gabe Mills 777 F-27 0.955 0.41.17 0.39.26 3.0
4 Red Silkye Cameron Girton 38003 Wyliecat 30 0.893 0.45.16 0.40.25 4.0
5 Red Kestrel Forest Bell 59983 J29 1.034 0.40.50 0.42.13 5.0
6 Red More Fun Kevin Haley 82 Moore 24 0.798 0.57.11 0.45.38 6.0
7 Red Dogsmile Jon Totten 40 J105 1.057 0.46.50 0.49.30 7.0
8 Red Breakaway David Norton 803 J80 0.941 0.55.13 0.51.58 8.0
9 Red Eye-2-Eye David Cohen 1360 J70 0.941 0.59.24 0.55.54 9.0

R4 - Red Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Boat HelmName SailNo Class TCF Elapsed Corrected Points
1 Red More Fun Kevin Haley 82 Moore 24 0.798 0.33.47 0.26.58 1.0
2 Red Kestrel Forest Bell 59983 J29 1.034 0.26.29 0.27.23 2.0
3 Red Spirit Mike Duncan 69127 Hobie 33 1.117 0.25.00 0.27.56 3.0
4 Red Raven Mike Gridley 68 J80 1.002 0.28.09 0.28.12 4.0
5 Red Dogsmile Jon Totten 40 J105 1.057 0.27.05 0.28.38 5.0
6 Red Silkye Cameron Girton 38003 Wyliecat 30 0.893 0.32.18 0.28.51 6.0
7 Red Lady of the Lake Paul Franz 343 Capri 25 0.904 0.32.38 0.29.30 7.0
8 Red Diva Dave Tomberg 554 J80 0.958 0.31.16 0.29.57 8.0
9 Red Breakaway David Norton 803 J80 0.941 0.32.55 0.30.58 9.0
10 Red Mahana (was Fly) Gabe Mills 777 F-27 0.955 0.32.40 0.31.12 10.0

R5 - Red Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Boat HelmName SailNo Class TCF Elapsed Corrected Points
1 Red More Fun Kevin Haley 82 Moore 24 0.798 0.56.14 0.44.52 1.0
2 Red Kestrel Forest Bell 59983 J29 1.034 0.44.35 0.46.06 2.0
3 Red Mahana (was Fly) Gabe Mills 777 F-27 0.955 0.49.39 0.47.25 3.0
4 Red Diva Dave Tomberg 554 J80 0.958 0.49.50 0.47.44 4.0
5 Red Dogsmile Jon Totten 40 J105 1.057 0.46.30 0.49.09 5.0
6 Red Raven Mike Gridley 68 J80 1.002 0.49.30 0.49.36 6.0
7 Red Breakaway David Norton 803 J80 0.941 0.53.04 0.49.56 7.0
8 Red Spirit Mike Duncan 69127 Hobie 33 1.117 0.45.05 0.50.21 8.0
9 Red Silkye Cameron Girton 38003 Wyliecat 30 0.893 0.56.42 0.50.38 9.0
10 Red Lady of the Lake Paul Franz 343 Capri 25 0.904 0.57.37 0.52.05 10.0

R1 - White Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Boat HelmName SailNo Class TCF Elapsed Corrected Points
1 White Mischief Kevin Marsh 683 Erickson 30+ 0.831 0.56.41 0.47.06 1.0
2 White Emerald Steve Irwin 276 Cal 2-25 (NFS) 0.890 0.56.18 0.50.06 2.0
3 White Bravos Lajos Kossuth 888 Catalina 30 MK II 0.785 1.07.08 0.52.42 3.0
4 White Stinger Steve Adams 1025 SJ 24 0.823 1.05.15 0.53.42 4.0
5 White Epee' Kevin Farrington 58 Tanzer 25 0.860 1.03.09 0.54.19 5.0

R2 - White Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Boat HelmName SailNo Class TCF Elapsed Corrected Points
1 White Mischief Kevin Marsh 683 Erickson 30+ 0.831 0.37.57 0.31.32 1.0
2 White [unnamed] John Gurley 5134 Catalina 27 0.793 0.40.47 0.32.20 2.0
3 White Stinger Steve Adams 1025 SJ 24 0.823 0.41.19 0.34.00 3.0
4 White Bravos Lajos Kossuth 888 Catalina 30 MK II 0.785 0.44.50 0.35.12 4.0

R3 - White Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Boat HelmName SailNo Class TCF Elapsed Corrected Points
1 White Mischief Kevin Marsh 683 Erickson 30+ 0.831 1.00.46 0.50.30 1.0
2 White Stinger Steve Adams 1025 SJ 24 0.823 1.03.20 0.52.07 2.0
3 White Bravos Lajos Kossuth 888 Catalina 30 MK II 0.785 1.21.13 1.03.45 3.0
4 White Das Dawg Haus Ed Simpson 854 Newport 30 0.743 1.50.50 1.22.21 4.0

R4 - White Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Boat HelmName SailNo Class TCF Elapsed Corrected Points
1 White Mischief Kevin Marsh 683 Erickson 30+ 0.831 0.55.10 0.45.51 1.0
2 White Stinger Steve Adams 1025 SJ 24 0.823 0.57.54 0.47.39 2.0
3 White Bravos Lajos Kossuth 888 Catalina 30 MK II 0.785 1.04.52 0.50.55 3.0
4 White Das Dawg Haus Ed Simpson 854 Newport 30 0.743 1.18.31 0.58.20 4.0

R5 - White Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Boat HelmName SailNo Class TCF Elapsed Corrected Points
1 White Das Dawg Haus Ed Simpson 854 Newport 30 0.743 1.19.57 0.59.24 1.0
2 White Mischief Kevin Marsh 683 Erickson 30+ 0.831 1.22.01 1.08.09 2.0
3 White Stinger Steve Adams 1025 SJ 24 0.823 1.32.52 1.16.26 3.0

Scoring codes used

CodeDescription
DNCDid not come to the starting area



lpoycrc@gmail.com

Sailwave Scoring Software 2.29.0
www.sailwave.com